Jdi na obsah Jdi na menu
 


Kouření v hospodách - péče o naše zdraví, nebo ukázka moci a arogance?

3. 6. 2017

22.05.2017, 4:52

Patřím ke generaci, která kouření ve většině případů považovala za běžný jev, když už v něm nespatřovala náznak frajeřiny, tak je přinejmenším tolerovala. Nepamatuju filmy, ve kterých by se tehdy nekouřilo, naopak, ti největší hrdinové neudělali bez cigára ani krok, běžná byla reklama na cigarety, a jako kluci jsme sbírali krabičky od cigaret, vyměňovali si je vzájemně a nejvzácnější byly kusy, které nebyly u nás běžně k dostání, přivezené z prokletého Západu, obecně zvané "Ameriky". Dokonce jsme na střední škole koncem sedmdesátých let měli i kuřárnu, sice pro žáky starší osmnácti let, ale když nepřišla kontrola, tak jsme si tam přidymovali i my, mladší ročníky.

To už dávno není pravda, na kouření se postupně měnil pohled ve světě, až přišel i k nám. Jistě že jsou určité principy, které se postupně vklínily do našich životů správné, ale jiné postupy boje proti kuřákům už přesahují základní principy ochrany ostatních, jde o utlačení odlišné skupiny lidí do ústraní, a co, nejlépe je vymazat ze světa. Proč ustálit pravidla, přijatelná pro všechny, když můžeme něco omezit, zakázat, přikázat ... Pocit moci je nekonečný, a boj ve jménu ...... (Boha, Pravdy, Lásky, Nenávisti, Zdraví, "nebo jen tak, abych dokázal svou moc a nadřazenost" .... doplň si sám) zase dal těm, kteří chtějí ovládat druhé, do ruky zbraň, proti níž nelze bojovat. Ta zbraň se jmenuje demagogie. A smutné je, že na to spousta lidí slyší, vytahují korouhve a formují šiky na podporu pravdy té a jediné.

Můžete namítnout, že ze mně mluví zhrzený kuřák, ale považuji za velký zásah do osobních práv člověka, diktovat z pozice moci, co se smí a co ne. Vezměme příklad. Mám soukromý pozemek, na něm soukromý dům, v něm soukromou hospodu a taky vlastní popelníky. A někdo přijde, a řekne, tady můžeš kouřit, jenom pokud rozdělíš místnost neprodyšně na dvě stejné poloviny, a ta větší bude nekuřácká. V dnešní době velice výkonných "praček" vzduchu, odsávaček a klimatizací lze s přiměřenými náklady zajistit i v prostorách, kde se kouří, vzduch relativně čistý. A za pár let přijde znovu, zamává papírem, a řekne, že už se nesmí kouřit nikde a v bývalé kuřárně zřiď koutek pro děti, ať se rodiče nemusí o ně starat, když u tebe popíjejí. Atd., atd., atd. To, že nejde o zdraví druhých, ale o buzeraci určité skupiny, dokazuje třeba i zrušení nekuřáckých vagonů ve vlaku. Stát se prostě rozhodl starat o nás a naše zdraví víc, než je zdrávo. Což mi připomíná, povinné zdravotní prohlídky, kdy nestačí glejt od mého doktora, ale ještě musím jít jednou za rok za "speciálním", který mě nikdy neviděl, nezná, nic o mě neví, dám mu výpis ze zdravotní dokumentace od svého doktora (300,- Kč) a on mi za 800,-, které zaplatí můj podnik, dá štempl, abych mohl vůbec pracovat. A to všechno podle litery jiného skvělého zákona. Jak dojemná péče, hlavně že se někdo napakuje. V konečném důsledku to zaplatím já ze svých daní.

Nechápu, proč nekuřákům nestačí ty jejich nekuřácké hospody a restaurace, my jim tam taky nelezeme a když už, tak se bez remcání přizpůsobíme a podřídíme pravidlům. Paradoxně celý zákaz kouření nejen ohrozí běžné hospody a jejich majitele, ale návštěvníky, do té doby v klidu kouřící uvnitř, vyžene na chodník před dům, kde budou nejen okuřovat chudáky kolemjdoucí nekuřáky, ale navíc dým z cigaret bude stoupat výš a výš, do prvního a druhého a třetího patra, přes ventilačku do bytů chudáků nekuřáků. Doufám, že nad nějakou takovou putykou bydlí alespoň jeden z těch, co tohle vymysleli!

Abyste si nemysleli, tady nejde jenom o kouření. To je zástupná záležitost. Prostě přiškrtit a ovládat dělný lid, aby neměl roupy. Kdo ví, co si někdo tam nahoře vymyslí zakázat příště. Sladké? Tučné? Nebo vepřové? A k tomu všechny kostely, projevy svobody a vlastní vůle? Historie nám už nejednou ukázala, že ty nejhorší totality začínají nenápadně a pozvolna, zato vždy pro dobro lidu!!!

*(Během psaní tohoto článku jsem dobrovolně vykouřil 5 cigaret, na počest státu, který si bere víc než 70% z ceny krabičky na daních. Nikomu jsem přitom nepodkuřoval, větral jsem do volného prostoru bez lidí, zvířat a ptáků. A ti dva komáři, co lítali okolo, ti mi to snad odpustí. Tedy, pokud na mě nevlítnou ochránci hmyzu.)
 

Psáno pro 

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář