Jdi na obsah Jdi na menu
 


Zemřel šéfdirigent České filharmonie Jiří Bělohlávek

3. 6. 2017

2.6.2017 23:20

"Když dospějeme do určité roviny a výše perfekce, tak se otvírá možnost tvořit. Není to cíl, ale začátek. Není nic krásnějšího, než moci si dovolit na pódiu při provedení porušit něco, na čem jsme se sjednotili během zkoušek. Udělat spontánně nějakou drobnou nuanci, změnu, která vyplynula z vývoje provedení, ale s tím, že všichni chápou, že to tak je dobře."

Slova která řekl Jiří Bělohlávek před šesti lety v rozhovoru pro Časopis Harmonie, ukazuje jeho přístup k interpretačnímu umění a které jeho posluchači mohli dlouhá léta slýchávat nejen v Česku ale i po celém světě. Dirigent, který prošel mnoha orchestry, od Státní filharmonie Brno, přes Symfonický orchestr hl. m. Prahy FOK, Českou filharmonii, Symfonický orchestr BBC, Berlínskou filharmonii, Rotterdamskou filharmonii, založil Pražskou komorní filharmonii .... a tak by výčet mohl pokračovat. To přenecháme jiným. Pusťme si raději některou z jeho mnoha nahrávek a nechejme promlouvat hudbu. Nebo jeho slova v citovaném rozhovoru pro časopis Harmonie, či kolegy z České filharmonie.

Přeji Vám, tam kde teď jste, neutuchající radost z hudby, orchestr, který se nehašteří, smyčce hrající společně, dechy ať ladí a bicí hrají přesně. Nechť je Vám země lehká, Mistře.

Zdroj: foto ČF

Psáno pro 

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář